Finance

Trending:


Agentura Moody's zlepšila výhled ratingu Česka. Krok k ekonomické stabilitě

Agentura ocenila snahu Česka stát se nezávislým na dodávkách ruského plynu a ropy. Oznámila to ve své zprávě.


Bude kvůli drahému plynu drahá zima? Počasí si to nemyslí

Když začátkem letních prázdnin vyšla zpráva o tom, že členské země Evropské unie (EU) společně snížily o 19 % množství spotřebovaného zemního plynu mezi srpnem 2022 a lednem 2023, což činilo 41,5 miliardy metrů krychlových této komodity, příliš pozornosti nevyvolala. Počasí bylo více než tropické a málokoho by napadlo, že se nějak může propsat i do vývoje cen energetických komodit. Nyní jsme ale na začátku topné sezóny a každého z nás může...


Úroda chmele byla v Česku letos mírně nadprůměrná, činila 6997 tun

Brno - Čeští pěstitelé chmele letos sklidili 6997 tun, což je mírně nadprůměrná sklizeň. Proti loňsku, kdy byla sklizeň nejhorší za deset let, je to o 2545 tun více. Průměrný výnos letos činil 1,44 tuny z hektaru, uvedla v tiskové zprávě mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského Ivana Kršková.


Koruna oslabila k euru i dolaru, pražská burza stagnovala

Praha - Česká měna ve čtvrtek oslabila k euru i dolaru. K 17:00 si koruna pohoršila oproti předchozímu závěru k euru o osm haléřů na 24,34 Kč/EUR a k dolaru o 19 haléřů na 22,30 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.


HDP ve 3. čtvrtletí meziročně klesl o 0,7 procenta, klesne i celoročně

Praha - Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně klesla o 0,7 procenta, proti předchozímu kvartálu se hrubý domácí produkt (HDP) snížil o 0,5 procenta. Zpřesněný odhad zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ), který tak zhoršil svůj první odhad z konce října. Hospodářský útlum byl silnější, než předpokládala Česká národní banka (ČNB). Podle analytiků z aktuálních dat vyplývá, že za celý rok už se česká ekonomika poklesu nevyhne, pokles HDP...


Výrobce cihel Wienerberger kvůli nedostatečné poptávce pozastaví výrobu

Společnost Wienerberger v České republice během zimních měsíců odstaví 8 ze svých 9 závodů zaměřujících se na pálené výrobky. Každoroční odstávka bude trvat v časovém horizontu dvou až tří měsíců v závislosti potřeby jednotlivých závodů. Firma to uvedla na svém webu.


Podmínky v průmyslu se v listopadu zhoršily, ale nejpomalejším tempem od března

Praha - Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se v listopadu dál zhoršily, ale tempo zhoršení bylo nejpomalejší od března. Index nákupních manažerů (PMI) vykázal hodnotu 43,2 bodu, zatímco o měsíc dříve to bylo 42 bodů. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem sektoru.


Původní zpráva | Zdražování se v Česku zastavuje, tvrdí ČNB. Co to ale znamená a co nás čeká dál?

Česká veřejnost, která je zvláště v poslední době ovlivněna zhusta často populistickými výkřiky o „šílené“ drahotě v tuzemsku, dostala od nejvyšší autority v zemi, která má hlídat cenovou a měnovou stabilitu, totiž centrální banky, jasnou odpověď na podobné pokřiky. Česká národní banka totiž během listopadu 2023 uvedla, že se zdražování zastavuje. Podle nejvyššího finančního regulátora se ceny v Česku v posledních devíti měsících zvedly...


Sam Altman byl překvapivě odvolán z vedení OpenAI. Přestupuje do Microsoftu

Bývalý šéf společnosti OpenAI Sam Altman a dřívější předseda správní rady firmy Greg Brockman přecházejí do softwarové společnosti Microsoft. Informoval o tom šéf Microsoftu Satya Nadella na síti X. V Microsoftu budou Altman a Brockman vést tým pro výzkum pokročilé umělé inteligence (AI).


Zdravotní židle: Cesta k optimálnímu sezení a komfortu pro každý den

Životní styl 21. století je často spjatý s trávením mnoha hodin v sedě. Ať už pracujete v kanceláři, doma u pracovního stolu nebo jen relaxujete u seriálu, sezení je běžnou součástí každodenního života. Pro mnohé z nás to znamená bolesti zad, krční páteře a celkové nepohodlí. Tomu však lze předejít, stačí věnovat pozornost zdravému sezení.


Google začal mazat neaktivní uživatelské účty

Praha - Internetová firma Google začala kvůli bezpečnosti rušit neaktivní uživatelské účty, tedy ty, ke kterým se nikdo nejméně dva roky nepřipojil. Plánované mazání se týká pouze osobních účtů a nedotkne se účtů s aktivním YouTube kanálem, s existujícím peněžním kreditem nebo vlastníků aplikace v obchodě GooglePlay. Uživatelé s neaktivními účty dostanou před samotným smazáním upozornění na e-mail i na záložní e-mailovou adresu pro obnovení....


Vláda připraví do půlky prosince řešení pro firmy na zmírnění zdražení energií

Praha - Vláda do poloviny prosince připraví řešení pro tuzemské firmy z energeticky náročných odvětví, které by mělo zmírňovat dopady růstu cen energií. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) se na tom dohodli se zástupci průmyslu a podnikatelů. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo financí. Jakou formu by pomoc podnikatelům mohla mít, zatím neuvedlo. Velkoodběratelům, mezi které patří...


ČNB zhoršila výhled ekonomiky na letošní rok

Česká národní banka (ČNB) revidovala své ekonomické vyhlídky pro českou ekonomiku. Nová makroekonomická prognóza, kterou dnes zveřejnil guvernér ČNB Aleš Michl, uvádí, že v letošním roce se očekává pokles hrubého domácího produktu (HDP) o 0,4 procenta, zatímco pro příští rok se předpokládá růst HDP o 1,2 procenta. To znamená zhoršení oproti srpnovým odhadům ČNB, kdy se očekával růst HDP o 0,1 procenta letos a o 2,3 procenta příští rok.


Lidé loni omezili spotřebu potravin, jedli méně masa i zeleniny

Praha - Lidé v Česku loni omezili spotřebu potravin. Jedli méně mléka a mléčných výrobků, masa, vajec, tuků, brambor, ovoce i zeleniny. Naopak se zvýšila konzumace pečiva, rýže, luštěnin a piva. Spotřeba potravin na člověka meziročně klesla o 32 kilogramů na 739 kg a vrátila se na úroveň předcovidových let. Za poklesem je propad reálných výdělků a s tím související snaha domácností šetřit úpravou jídelníčku, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).


Ekonomické dopady online hazardu v České republice

K hazardu přistupují státy po celém světě různými způsoby. Některé mu nechávají volnou ruku za cenu vysokých společenských nákladů, jiné jej zase striktně regulují a přicházejí tak o peníze do rozpočtu. Česká republika se v poslední dekádě nachází někde na pomezí těchto dvou pohledů. Rok 2017 přinesl revizi zákona o hazardních hrách (ZHH) a drasticky tak snížil počet kamenných heren a kasin. Oproti celkovému počtu 8 367 v roce 2011 jich dnes dle...


ČNB zhoršila výhled ekonomiky, základní sazba úroků zůstala na sedmi procentech

Česká národní banka (ČNB) revidovala své ekonomické vyhlídky pro českou ekonomiku. Nová makroekonomická prognóza, kterou dnes zveřejnil guvernér ČNB Aleš Michl, uvádí, že v letošním roce se očekává pokles hrubého domácího produktu (HDP) o 0,4 procenta, zatímco pro příští rok se předpokládá růst HDP o 1,2 procenta. To znamená zhoršení oproti srpnovým odhadům ČNB, kdy se očekával růst HDP o 0,1 procenta letos a o 2,3 procenta příští rok.


Češi utrácí v Česku méně a v zahraničí více, třeba i za potraviny. Stát tak přichází i peníze z daní

V září došlo v českém maloobchodě k většímu poklesu tržeb, než se očekávalo. Meziročně klesly o 4 %, což bylo více než průměrný odhad analytiků z agentury Bloomberg, kteří předpokládali pokles o 3,7 %.


Liberty Ostrava odstaví poslední vysokou pec. Odbory se obrátí na stát

Ostravská Liberty od příštího týdne odstaví poslední funkční vysokou pec. Přestože má podle firmy jít o krátkodobou odstávku, odboráři jsou znepokojeni. Mluvit chtějí s vedením i zástupci státu.


Většina obyvatel nemá povědomí o míře inflace. Myslí si, že je vyšší, než loni

Většina obyvatel České republiky nemá přesné povědomí o míře inflace, a téměř polovina z nich si myslí, že inflace je vyšší než v září loňského roku. Podle zářijových dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) inflace zpomaluje již osmý měsíc v řadě a zářijová míra 6,9 procenta byla nejnižší od prosince 2021.


Šestice bank spouští platby na kontakt. Místo čísla účtu stačí znát telefon

Namísto čísla účtu číslo mobilního telefonu. Tak funguje nová služba Platby na kontakt, kterou spouští šestice bank, konkrétně Air Bank, Česká spořitelna, ČSOB, Fio banka, Komerční banka a Raiffeisenbank. Moneta a UniCredit Bank službu spustí v příštím roce. Služba usnadní tuzemské transakce mezi lidmi, neaktivuje se ale automaticky a maximální výše platby je zatím omezena na pět tisíc korun.


Obchodníci: Tržby o prvním adventním víkendu jsou meziročně srovnatelné

Praha - Obchodníkům první adventní víkend vzrostly tržby ve srovnání s běžnými víkendy, v meziročním srovnání jsou prodeje srovnatelné. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obchodníky. Lidé podle nich nakupovali suroviny na pečení, adventní kalendáře či sladkosti k blížícímu se svátku Mikuláše. Pod stromeček míří hračky, kosmetické balíčky či dárková balení alkoholu, shodli se.


PŘEHLED: Vídeňské Vánoční trhy 2023 startují. Od kdy a kde je můžete navštívit?

Od poloviny listopadu do konce adventního období se na několika místech ve Vídni už tradičně otevírají brány kouzelných vánočních trhů. Letos se jich v rakouském hlavním městě koná celkem 14, typické vánoční pochoutky a drobné dárky bude nabízet 777 stánků.


Zdražování pokračuje. Inflace v říjnu zrychlila na 8,5 procenta

V říjnu došlo k 8,5procentnímu meziročnímu nárůstu spotřebitelských cen, což představuje zrychlení oproti zářijovým 6,9 procentům. Ke změně došlo po osmi měsících snižování tempa inflace.


ČEZ dokončil prodej svého polovičního podílu v turecké společnosti Akcez

Praha - Polostátní energetická skupina ČEZ dokončila prodej svého padesátiprocentního podílu v turecké společnosti Akcez Enerji tureckému investorovi Torunlar Group. Transakci už schválil tamní antimonopolní úřad i energetický regulátor. Pod Akcez patří tři dceřiné společnosti, které se věnují distribuci elektřiny, prodeji energií a energetickým službám. Dnes o tom informovala skupina ČEZ. Finanční podmínky prodeje nezveřejnila. ČEZ v Turecku...


Filmové pirátství je na ústupu, přesto jsou škody ve stamilionech

Praha - Stahování pirátských kopií filmů a hudby je na ústupu kvůli rostoucí dostupnosti placených streamovacích služeb. Přesto Asociace komerčních televizí letos vyčíslila škody, které výrobcům obsahu kvůli pirátským kopiím vznikají, na stovky milionů korun. Placené video služby v současnosti využívá okolo 2,8 milionu lidí, což je o milion více než před třemi lety. Lidé za ně průměrně zaplatí měsíčně 330 korun. Vyplývá to z údajů mediálního...


Muskovi se podpora antisemitského příspěvku nevyplatila. Inzerenti odcházejí z X. Může přijít až o 75 milionů dolarů

Více než 200 reklamních divizí společností, jako jsou Airbnb, Amazon, Coca-Cola či Microsoft, již zastavily nebo uvažují o zastavení svých reklam na sociální síti X. Informuje deník New York Times.


Volkswagen je nejprodávanějším automobilem v EU, následují Toyota a Renault

Každé desáté auto prodané za prvních devět měsíců letošního roku v Evropské unii byl Volkswagen. Od ledna do konce září 2023 se v zemích Unie prodalo více než 873 tisíc kusů.


Schodek státního rozpočtu ke konci listopadu vzrostl na 269,1 miliardy Kč

Praha - Schodek státního rozpočtu ke konci listopadu vzrostl na 269,1 miliardy korun z říjnových 210,7 miliardy korun. Dnes o tom informovalo ministerstvo financí. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) předpokládá, že se za celý rok podaří dodržet plánovaný deficit 295 miliard korun. Stejný názor mají i analytici. Hospodaření státu ke konci listopadu je nejlepší od začátku pandemie covidu-19, ale zároveň čtvrté nejhorší v historii Česka. Loni ke...


NKÚ: Miliardy z programu Antivirus dostaly za covidu i firmy, kterým rostl zisk

Praha - Miliardy z programu Antivirus na udržení pracovních míst v době covidu-19 dostaly od státu i firmy, kterým rostl zisk a počet zaměstnanců. V jednom ze tří režimů programu stát navíc nesl téměř sto procent nákladů na udržení pracovních míst, což bylo proti zásadě uplatňované v ostatních zemích Evropské unie, kde tyto náklady stát sdílel se zaměstnavateli a zaměstnanci. Pokud by se dodrželo pravidlo částečné kompenzace, stát by ušetřil až...


Česko obnovilo dovoz ruského plynu. Síkela podlehl tlaku sociálních sítích a potvrdil tuto informaci

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela včera zjevně v reakci na debatu na sociálních sítích potvrdil, že Česko obnovilo dovoz plynu z Ruska. Potvrdil tak informace z účtu ekonoma Lukáše Kovandy, uveřejněné krátce předtím včera na sociální sítí X.


Stanjura: Cena elektřiny by pro energeticky náročné podniky měla příštím roce klesnout

Cena elektřiny pro energeticky náročné podniky v příštím roce by i přes navrhované zvýšení regulované složky, jak navrhuje Energetický regulační úřad (ERÚ), měla klesnout. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) to sdělil deníku Hospodářské noviny (HN).


Dovoz jaderného materiálu z Ruska do EU je letos opět vyšší než v roce 2021

Brusel - Dovoz jaderného materiálu a souvisejících služeb z Ruska do Evropské unie je letos opět vyšší ve srovnání s rokem 2021, tedy proti období před začátkem ruské invaze na Ukrajinu. S odkazem na Zásobovací agenturu Euratomu (ESA), tedy Evropského společenství pro atomovou energii, to dnes uvedla agentura Reuters. Unie dováží jaderné palivo pro jaderné reaktory navržené v Rusku.


Síť X v problémech. Kvůli Muskovu příspěvku přichází o inzerenty

Společnosti jako Apple, Disney, Warner Bros Discovery a Lionsgate pozastavily své marketingové aktivity na platformě X v reakci na kontroverzní příspěvek, který sdílel majitel této platformy Elon Musk.


Jak Češi bojují s inflací? Utrácí stále méně

V září došlo v českém maloobchodě k většímu poklesu tržeb, než se očekávalo. Meziročně klesly o 4 %, což bylo více než průměrný odhad analytiků z agentury Bloomberg, kteří předpokládali pokles o 3,7 %.


Bitcoin překonal hranici 40.000 USD a dál roste, posilují i další kryptoměny

Singapur - Nejznámější kryproměna bitcoin letos poprvé překonala hranici 40.000 dolarů (přibližně 894.000 Kč) a dál roste, posilují přitom i ostatní kryptoměny. Přispívá k tomu sílící přesvědčení, že americká centrální banka (Fed) začne brzy snižovat úrokové sazby. Investoři se také domnívají, že v americká Komise pro cenné papíry (SEC) brzy schválí spotové bitcoinové fondy obchodované na burze (ETF).


Změny počasí působí škody za bilion dolarů. 100 miliard ročně opravdu nestačí

Jak už server EuroZprávy.cz informoval ve čtvrtek, účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. A podle jiných odhadů částka v následujících letech raketově vzroste.


Závislost na Rusku klesá. EU má přesto zásobníky plynu téměř plné

Evropská unie (EU) výrazně snížila svou závislost na fosilních palivech z Ruska. Uvádí se to ve zprávě o stavu energetické unie, kterou zveřejnila v úterý Evropská komise (EK).


Německo, Polsko i Slovensko budou na rozdíl od Česka v roce 2024 ulevovat lidem od drahých energií

Německo, Polsko i Slovensko budou i v příštím roce ulevovat lidem a firmám od drahých energií. Česko ale žádnou pomoc nechystá. To jeho firmy a podniky může dostat do konkurenční nevýhody. Uvádí ve svém komentáři ekonom Lukáš Kovanda.


Soud zakázal úložištím nabízet pirátské kopie pořadů Novy a Primy

Praha - Úložiště eDisk.cz a Sledujteto.cz nesmí svým uživatelům umožnit nahrávání a stahování chráněných děl televizních skupin Nova a Prima. Na návrh Asociace komerčních televizí (AKTV) to v odvolacím řízení potvrdil Vrchní soud v Olomouci. Podobná rozhodnutí byla v minulých měsících vydána také proti dalším úložištím. Asociace to uvedla v tiskové zprávě.


Krajský soud v Ostravě vyhlásil v případě Liberty Ostrava moratorium

Ostrava - Krajský soud v Ostravě vyhlásil v případě hutní společnosti Liberty Ostrava individuální moratorium. O ochranu před jedním z věřitelů firma sama před časem požádala. ČTK to potvrdili mluvčí soudu Igor Krajdl i Liberty Ostrava Kateřina Zajíčková. Společnost zaměstnávající 6000 lidí má nyní 30 dnů na to, aby předložila plán restrukturalizace.


Kurz eura: Evropská měna vůči koruně posílila, stejně tak i dolar

Středoevropské měny ve středu oslabily vůči té jednotné evropské, výjimkou nebyla ani česká koruna. Tuzemská měna si pohoršila i ve vztahu k americkému dolaru. Kurzy však v posledních týdnech hodně kolísají.


Cena elektřiny pro podniky příští rok klesne, tvrdí Stanjura

Cena elektřiny pro energeticky náročné podniky v příštím roce by i přes navrhované zvýšení regulované složky, jak navrhuje Energetický regulační úřad (ERÚ), měla klesnout. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) to sdělil deníku Hospodářské noviny (HN).


ČEZ po sněžení evidoval až 5900 míst bez proudu, hlavně ve středních Čechách

Praha - Energetická firma ČEZ po sněžení v noci na dnešek a dnes ráno zaznamenala až 5900 domácností bez elektřiny, nejvíce ve Středočeském kraji. ČTK to řekla dopoledne mluvčí firmy Soňa Holingerová. K poledni bylo domácností bez proudu asi 5100. Odběrných míst má ČEZ celkem 3,7 milionu. Společnost Pražská energetika, která dodává proud hlavně v Praze, žádné problémy nezaznamenala, sdělil mluvčí firmy Karel Hanzelka.


Analytici: Průměrná mzda v Česku ve třetím čtvrtletí reálně klesla

Praha - Průměrná mzda v Česku ve třetím čtvrtletí v reálném vyjádření opět poklesla, stalo se to osmý kvartál v řadě. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Nominálně sice mzdy meziročně rostou, jejich zvyšování ale stále nepokrývá vysokou inflaci. Vzhledem k odeznívání inflace ale byl podle analytiků pokles reálné mzdy méně výrazný než ve druhém čtvrtletí. Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejní údaje o vývoji mezd v pondělí.


Česko nyní dováží více než polovinu plynu z Ruska, říkají data rakouské plynárenské společnosti

V posledních zhruba dvou měsících rozhodně neplatí, že by do Česka tekly pouze jednotky procent ruského plynu. Jsou to desítky procent. Říká to ekonom Lukáš Kovanda opírající se o data rakouské plynárenské společnosti.


Musk přichází o další inzerenty. Na X už nechtějí mít reklamu Apple, Disney nebo Warner Bros

Společnosti jako Apple, Disney, Warner Bros Discovery a Lionsgate pozastavily své marketingové aktivity na platformě X v reakci na kontroverzní příspěvek, který sdílel majitel této platformy Elon Musk.


Kofola vstupuje do neprobádaných vod. Kupuje pivovary Holba, Zubr a Litovel

Kofola ČeskoSlovensko kupuje většinový podíl ve společnosti Pivovary CZ Group, která rozvíjí tradiční značky piv Holba, Zubr a Litovel. Nápojářská rodina tak může na regionální úrovni vstoupit do další kategorie, ve které může využít své podnikatelské, distribuční a marketingové know-how. Dokončení transakce, která podléhá schválení antimonopolních úřadů, se očekává zkraje příštího roku.


Altman se vrátí na pozici generálního ředitele společnosti OpenAI

Sam Altman se opět ujme pozice generálního ředitele ve společnosti OpenAI, oznámila firma na síti X. Jeho odvolání ze stejné pozice správní rada provedla v pátek s odvoláním na způsob, jakým s ní Altman komunikoval.


Umělá inteligence uvažující jako člověk? Altman mohl být odvolán kvůli průlomu v oblasti AGI, tvrdí Reuters

Skupina výzkumníků z americké společnosti OpenAI varovala správní radu před možným průlomem v oblasti umělé inteligence (AI), který by mohl ohrozit lidstvo. Mělo se tak stát předtím, než rada odvolala šéfa společnosti Sama Altmana.


Průměrná mzda je 42.658 Kč, ale kupní síla se snížila na úroveň roku 2018

Praha - Průměrná mzda v Česku ve třetím čtvrtletí proti loňsku nominálně vzrostla o 7,1 procenta na 42.658 korun. Při zohlednění inflace se ale průměrná mzda v reálném vyjádření meziročně snížila o 0,8 procenta, informoval dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Reálná mzda klesla osmé čtvrtletí v řadě, je to nejdelší období poklesu v historii Česka. Podle analytiků oslovených ČTK se reálná kupní síla Čechů snížila na úroveň počátku roku 2018. Čtvrté...